skip to Main Content
Άτυχος, αλλά… χάλκινος ο Εριγκέρτ Μπέλλο!

Ο ταλαντούχος αθλητής της Eurohoops Academy τραυματίστηκε και έχασε τη knock-out φάση του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Εφήβων, αλλά κατέκτησε το πρώτο του μετάλλιο σε εθνικό επίπεδο!

Η Αλβανία κατέκτησε την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων (U18, Division C) στο Elbasan. Στην Α’ Φάση, η ομάδα της γειτονικής χώρας ηττήθηκε στο καλάθι από το Λουξεμβούργο (84-82), κέρδισε το Γιβραλτάρ (70-42) και τον Άγιο Μαρίνο (82-73), αλλά… έχασε από τη Β’ Φάση τον Εριγκέρτ Μπέλλο εξ αιτίας διαστρέμματος.

Ο ταλαντούχος αθλητής της Eurohoops Academy, στα 2,5 παιχνίδια στα οποία αγωνίστηκε, είχε μέσο όρο 17.3 πόντους, 5 rebounds, 2.7 assists, 2 κλεψίματα και 18.7 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Χωρίς την εξαιρετικά πολύτιμη συμβολή του η Αλβανία ηττήθηκε στον ημιτελικό από το Αζερμπαϊτζάν (62-41), αλλά επιβλήθηκε στον μικρό τελικό της Αρμενίας (79-53) και ολοκλήρωσε με χαμόγελα τη διοργάνωση.