skip to Main Content
ΕΣΚΑ Νέων: Νικηφόρα «αυλαία» για το 2021! (vid & Pics)

ΕΣΚΑ Νέων: Νικηφόρα «αυλαία» για το 2021! (vid & pics)

Η Eurohoops Academy Λεόντειος επέστρεψε στις νίκες κόντρα στον ΓΣ Κηφισιάς, ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο το 2021!

Η Eurohoops Academy Λεόντειος πήρε τη νίκη με 63-52, διπλασιάζοντας τα θετικά αποτελέσματα κόντρα στον ΓΣ Κηφισιάς, για την 9η Αγωνιστική του Τουρνουά Νέων της ΕΣΚΑ. Οι Νέοι μας, καθοδηγούμενοι από τον Κωνσταντίνο Μελέτη, πήραν εξ αρχής μια διαφορά, την οποία διαχειρίστηκαν σωστά. Δείχνοντας μαχητικότητα και αποφασιστικότητα, κατάφεραν να φτάσουν στην έκτη τους νίκη στη διοργάνωση. Έτσι, ολοκλήρωσαν το 2021 στην κορυφή της βαθμολογίας του 2ου Ομίλου της Α’ Φάσης.

Με αυτοπεποίθηση και ευστοχία από τη γραμμή του τριπόντου ξεκίνησε το τελευταίο παιχνίδι της χρονιάς. Στέλιος Κόπτσας και Σταύρος Χαντζάρας ηγήθηκαν επιθετικά στα πρώτα λεπτά στο Κλειστό της Λεοντείου. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τη Eurohoops Academy Λεοντείου να βρίσκεται στο +5 (15-10). Παίζοντας δυνατότερη άμυνα στα επόμενα λεπτά, η ομάδα μας έφτασε το προβάδισμά της σε διψήφιο νούμερο ως το ημίχρονο (29-19, 20′), αποχωρώντας με κάποια… ασφάλεια για τα αποδυτήρια. Στο δεύτερο μισό, οι άμυνες χαλάρωσαν, αλλά η Eurohoops Academy Λεόντειος ήταν εντυπωσιακή επιθετικά, σκοράροντας 19 πόντους στην τρίτη περίοδο. Παρά το γεγονός ότι στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα της Κηφισιάς προσπάθησε να απειλήσει, οι αθλητές μας διαχειρίστηκαν σωστά το προβάδισμά τους και πανηγύρισαν ένα ακόμη «ροζ» φύλλο.

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε και στις δύο πλευρές του γηπέδου ο Άγγελος Βασσάλας, έχοντας 15 πόντους – όσους και ο Σταύρος Χαντ΄ζαρας. Διψήφιο αριθμό πόντων είχαν και ο Στέλιος Κόπτσας και ο Δημήτρης Σπυριδόπουλος. Οι αριθμοί του αγώνα που αξίζει, επίσης, να σημειωθούν ήταν οι 17 assists, τα 14 κλεψίματα και το 44% στα τρίποντα!

Δείτε τα καλύτερα φωτογραφικά στιγμιότυπα του αγώνα…

Επόμενη αναμέτρηση για την ομάδα μας στο Τουρνουά Νέων, τη δεύτερη Τετάρτη του νέου έτους (12/1/2022, 20:30), οπότε θα αντιμετωπίσει το Οίον Αγίου Στεφάνου, στο Κλειστό του Αγίου Στέφανου για τη 10η Αγωνιστική.

EUROHOOPS ACADEMY ΛΕΟΝΤΕΙΟΣ – ΓΣ Κηφισιάς 63-52

Δεκάλεπτα: 15-10, 29-19, 46-34, 63-52

Eurohoops Academy Λεόντειος (Μελέτης Κωνσταντίνος, Λυγερός Φραγκίσκος): Πενταγιώτης 1, Στάσης, Σαλάππας 4, Βασσάλας 15(2), Τσερβάκ, Κόπτσας Στ. 12(2), Σπυρόπουλος 6, Αθανασιάδης, Παντελίδης, Σπυριδόπουλος 10, Χαντζάρας 15(4).