skip to Main Content
ΕΣΚΑ Νέων: Συναρπαστική πρεμιέρα, με «διπλό» στην παράταση!

Σε ένα δραματικό φινάλε η Eurohoops Academy Λεόντειος επιβλήθηκε του ΓΣ Κηφισιάς και ξεκίνησε με το… δεξί στο Τουρνουά Νέων. Το παιχνίδι κρίθηκε στην παράταση, με μεγάλο πρωταγωνιστική τον Στέλιο Κόπτσα, ο οποίος «καθάρισε» μόνος του τη νίκη.

Η Eurohoops Academy Λεόντειος άρχισε νικηφόρα την πορεία της στο Τουρνουά Νέων της ΕΣΚΑ, κερδίζοντας στο έξτρα πεντάλεπτο τον ΓΣ Κηφισιάς με 59-53. Η ομάδα μας φιλοξενήθηκε στο Ζηρίνειο Β’ για τη 2η Αγωνιστική, η οποία, όμως, ήταν η παρθενική της εμφάνιση στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση σε επίπεδο Νέων.

Το ξεκίνημα της διοργάνωσης για την ομάδα μας ήρθε πετυχαίνοντας δύο γκολ – φάουλ, δίνοντας το… στίγμα για τη συνέχεια. Οι παίκτες του Ανδρέα Ματθαίου μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και πήραν ένα μικρό προβάδισμα (16-10) στο τέλος της πρώτης περιόδου. Η απόσταση ασφαλείας αυτή διατηρήθηκε μέχρι το ημίχρονο (26-21, 20′). Παρότι η Eurohoops Academy Λεόντειος έπαιζε καλό μπάσκετ με όμορφες συνεργασίες, δεν μπορούσε να ξεφύγει. Το υψηλό ποσοστό ευστοχίας στα τρίποντα του ΓΣ Κηφισιάς ήταν ένας από τους βασικότερους λόγους, για τον οποίο το σκορ ήταν μόλις 36-35 υπέρ της ομάδας μας στο τέλος της τρίτης περιόδου. Χαρακτηριστικό είναι, άλλωστε, το γεγονός ότι το 40% των πόντων των γηπεδούχων ήρθε από τη γραμμή των 6μ.75. Στην τέταρτη περίοδο το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι με τρομερή ένταση. Η Eurohoops Academy Λεόντειος μπορεί να μην κατάφερε να κερδίσει στην κανονική διάρκεια, όμως, δεν επέτρεψε στον… εαυτό της να χάσει. Ο ΓΣ Κηφισιάς έστειλε το ματς στην παράταση, εκεί όπου η Eurohoops Academy Λεόντειος πάτησε… γκάζι και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη.

Ο Στέλιος Κόπτσας ήταν αναμφίβολα ο παίκτης – κλειδί της αναμέτρησης· όχι μόνο γιατί ήταν ο πρώτος σκόρερ, αλλά κυρίως γιατί έπαιξε τον πιο καθοριστικό ρόλο για την έκβαση του αγώνα. Στην παράταση πέτυχε 11 από τους συνολικά 16 πόντους του, επέδειξε εντυπωσιακό πάθος και οδήγησε τους συμπαίκτες του στη νίκη. Διψήφιο αριθμό πόντων είχαν και οι Παναγιώτης Σπυρόπουλος και Σταύρος Χαντζάρας, με 13 και 10(2), αντίστοιχα. Σημαντική ήταν και η συμβολή των νεαρότερων Βαγγέλη Σαλάπα και Μάριο Λούκα, καλλιεργώντας υψηλές προσδοκίες για το μέλλον.

Επόμενη αναμέτρηση της ομάδας Νέων της Eurohoops Academy Λεοντείου, την Τετάρτη 3/11 (19:30), για την 3η Αγωνιστική του Τουρνουά, στο Κλειστό της Λεοντείου, με αντίπαλο το Οίον Αγίου Στεφάνου.

ΓΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ – EUROHOOPS ACADEMY ΛΕΟΝΤΕΙΟΣ 53-59

Δεκάλεπτα: 10-16, 21-26, 35-36, 48-48 (κ.δ.) 53-59

Eurohoops Academy Λεόντειος (Ματθαίος Ανδρέας, Μελέτης Κωνσταντίνος): Χαντζάρας 10(2), Μπαλτατζής, Τσέρβακ, Κόπτσας Αγγ. 2, Σαλάπας 6, Κόπτσας Στ. 16(1), Σπυρόπουλος 13, Πενταγιώτης 2, Λούκα 6, Μαγγανάς, Βασσάλας 4, Παντελίδης.