skip to Main Content
Πρωτάθλημα Ανδρών: «Διπλό» με μέταλλο στον Καρέα

Στο δυσκολότερο μέχρι στιγμής ματς, η Eurohoops Academy Λεόντειος απέδειξε ότι έχει ψυχή, ικανότητες και… ψηλό ταβάνι!

Η Eurohoops Academy Λεόντειος πέρασε νικηφόρα από το Κλειστό Γυμναστήριο «Τ. Παπαγεωργίου», κερδίζοντας με 73-65 και προσπερνώντας στη βαθμολογία τον ΑΟ Καρέα! Οι παίκτες του Κωνσταντίνου Μελέτη διεύρυναν το αήττητο σερί τους, φτάνοντας στην τέταρτη νίκη τους σε πέντε ματς για το Πρωτάθλημα Ανδρών της Γ’ ΕΣΚΑ. Η ομάδα μας βρίσκεται πλέον στην τέταρτη θέση της κατάταξης και έχει μπροστά της τη συνέχεια του δύσκολου προγράμματος κόντρα στις τρεις βαθμολογικά προηγούμενες ομάδες.

Τα highlights

Η εξέλιξη του αγώνα

Εξαιρετική εκκίνηση έκανε η Eurohoops Academy Λεόντειος, διαβάζοντας σωστά το παιχνίδι, πιέζοντας στην άμυνα και τρέχοντας στον αιφνιδιασμό (0-8). Ο ΑΟ Καρέα αντέδρασε και με ένα επί μέρους σερί 15-6 πέρασε μπροστά (15-14, 9′). Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με +4 (18-14, 10′). Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου ο Αντώνης Πενταγιώτης πέτυχε το πρώτο τρίποντο της ομάδα μας, μειώνοντας στον πόντο (18-17), όμως, ο ΑΟ Καρέα εκμεταλλεύτηκε ένα κακό τρίλεπτο της Eurohoops Academy Λεοντείου για να κάνει το +6 (28-22). Πιέζοντας περισσότερο στην άμυνα και με τους Αλέξανδρο Χρήστου και Εριγκέρτ Μπέλλο να ηγούνται επιθετικά, η ομάδα μας πέρασε ξανά μπροστά (33-35, 19′). Με μια εξαιρετική άμυνα στα τελευταία δευτερόλεπτα η Eurohoops Academy Λεόντειος πήγε στα αποδυτήρια με το +2 (36-38, 20′).

Στην τρίτη περίοδο κυριάρχησε ολοκληρωτικά η Eurohoops Academy Λεόντειος. Ο Εριγκέρτ Μπέλλο ήταν ο πρωταγωνιστής στο ξεκίνημα του δεύτερου μισού, αφού πέτυχε 8 πόντους με ένα goal-foul και ένα τρίποντο, κάνοντας για πρώτη φορά το +13 (38-51). Η ιδιαίτερη σκληρότητα των γηπεδούχων ανέβασε τους… παλμούς οι τεχνικές ποινές μπήκαν σε πρώτο πλάνο στα επόμενα λεπτά, με έναν εκ των εμπειρότερων παικτών των αντιπάλων να αποβάλλεται από το ματς και τον Γιάννη Μαγγανά να βγαίνει εκτός αγώνα. Η ομάδα μας προσπάθησε να παραμείνει ψύχραιμη, με τους εμπειρότερους Δημήτρη Κόγκα και Ανδρέα Καζιάνη να διατηρούν τη συγκέντρωση ως το +15 (47-62, 31′). Η αναταραχή ωφέλησε τους γηπεδούχους, οι οποίοι κατάφεραν να μειώσουν σε 62-65 (36′). Η ομάδα μας, όμως, με πάθος και καθαρό μυαλό δεν επέτρεψε να προσπεράσουν ξανά, ενώ οι Καζιάνης και Χρήστου πέτυχαν καθοριστικά καλάθια στο φινάλε και «σφράγισαν» τη νίκη!

Πρώτος σκόρερ του αγώνα αναδείχθηκε για δεύτερη φορά στη διοργάνωση ο 16χρονος Εριγκέρτ Μπέλλο, σκοράροντας 19 πόντους. Σε σταθερά υψηλές… πτήσεις βρίσκονται και οι Αλέξανδρος Χρήστου και Παναγιώτης Σπυρόπουλος, με τον 22χρονος Forward, μάλιστα, να είναι το ίδιο ουσιαστικός και στην άμυνα.

Για την 6η Αγωνιστική του Πρωταθλήματος Ανδρών η Eurohoops Academy Λεόντειος θα αγωνιστεί και πάλι εκτός έδρας, κόντρα στον πρωτοπόρο και αήττητο ΑΟ Αμπελοκήπων την Παρασκευή (18/11, 22:00) στο Κλειστό Γυμναστήριο Γουδή.