skip to Main Content
Πρωτάθλημα Ανδρών: Επιβλητική εκτός έδρας νίκη, υπό το βλέμμα του Λουκά Μαυροκεφαλίδη

Η Eurohoops Academy Λεόντειος πέτυχε την πρώτη της εκτός έδρας νίκη, επικρατώντας με 75-64 της ΕΣΝΜ.

Στη Νέα Μάκρη «ταξίδεψε» η Eurohoops Academy Λεόντειος για την 3η Αγωνιστική του Πρωταθλήματος Ανδρών της Γ’ ΕΣΚΑ, όπου αντιμετώπισε την τοπική ομάδα του ΕΣΝΜ. Οι αθλητές του Κωνσταντίνου Μελέτη πραγματοποιήσαν ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα, το οποίο έτυχε να παρακολουθήσει στις κερκίδες του Κλειστού Γυμναστηρίου «Γ. Δημητριάδης» ο Center του Ιωνικού Νίκαιας, Λουκάς Μαυροκεφαλίδης. Η ομάδα μας διπλασίασε τις νίκες της στη διοργάνωση και ισοβαθμεί με τους ΝΟ Σαρωνίδος, ΑΟ Καρέα και ΑΟ Πρωτεύς.

Τα highlights

Η εξέλιξη του αγώνα

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης ανήκε ολοφάνερα στη Eurohoops Academy Λεοντείου! Οι αθλητές μας είχαν εντυπωσιακά ποσοστά στην επίθεση, ενώ ήταν εξαιρετικοί και στην άμυνα, κλείνοντας την πρώτη περίοδο με +11 (8-19, 10′). Η προσωρινή τους χαλάρωση επέτρεψε στην ΕΣΝΜ να πλησιάσει στον πόντο μέσα σε μόλις λίγα λεπτά (27-28, 13′). Οι γηπεδούχοι μπορεί αρχικά να αιφνιδιάστηκαν, αλλά στη συνέχεια έπαιξαν με πάθος και δύναμη. Αν και η ομάδα μας έφτασε σε ένα «μαξιλαράκι ασφαλείας» στα μισά της περιόδου (21-28, 15′), μια επιπολαιότητα διέκρινε τις επιθετικές επιλογές λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, γεγονός που επέστρεψε στην ομάδα της Νέας Μάκρης να πλησιάσει ξανά στο καλάθι (29-31, 20′).

Παναγιώτης Σπυρόπουλος

Στο δεύτερο μισό η Eurohoops Academy Λεόντειος έδειξε την ποιότητα και την αποφασιστικότητά της. Με μια ομαδική προσπάθεια σε άμυνα και επίθεση, οι παίκτες του Κωνσταντίνου Μελέτη άρχιζαν σταδιακά να χτίζουν διαφορά. Με ενέργειες των Γιάννη Μαγγανά και Εριγκέρτ Μπέλλο η απόσταση άγγιξε ξανά το +10 στο μέσο της τρίτης περιόδου (37-47, 25′). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με το +13 να δίνει αυτοπεποίθηση στους νεαρούς αθλητές μας. Παρά την απόπειρα των γηπεδούχων να πλησιάσουν, στα τελευταία λεπτά η απόσταση αυξήθηκε ακόμη περισσότερο μετά από δύο συνεχόμενα μακρινά σουτ του Δημήτρη Κόγκα και με τον Μάριο Λούκα να πετυχαίνει 11 πόντους σε δέκα λεπτά!

Εριγκέρτ Μπέλλο

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μάριο Λούκα, με τον 17χρονο Center να πραγματοποιεί μια εντυπωσιακή εμφάνιση μέσα στη ρακέτα και να σκοράρει συνολικά 17 πόντους. Διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν και οι Γιάννης Μαγγανάς και Βύρων Βάτσιος. Η Eurohoops Academy Λεόντειος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με συνολικά 40 rebounds, 17 assists και 12 κλεψίματα.

Μάριο Λούκα

Συνέχεια στις αγωνιστικές υποχρεώσεις του Πρωταθλήματος Ανδρών θα δοθεί την ερχόμενη Παρασκευή (4/11, 21:30) λόγω της Εθνικής Επετείου της 28ης Οκτωβρίου. Για την 4η Αγωνιστική της διοργάνωσης η Eurohoops Academy Λεόντειος θα φιλοξενήσει τον ΑΟ Κωφών στο Κλειστό Γυμναστήριο της Λεοντείου Σχολής Αθηνών.