skip to Main Content
Πρωτάθλημα Ανδρών ΕΣΚΑ: Συγκινητική προσπάθεια, αλλά ήττα στο ντεμπούτο (pics)

Στο πρώτο της παιχνίδι στο φετινό Πρωτάθλημα, η Eurohoops Academy Λεόντειος ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από τον Κρόνο Γέρακα.

Η Eurohoops Academy Λεόντειος γνώρισε την ήττα από τον Κρόνο Γέρακα με 49-53 εντός έδρας, στο ξεκίνημά της στο Πρωτάθλημα της Γ’ ΕΣΚΑ Ανδρών. Παρόλα αυτά, η αναμέτρησης της 2ης Αγωνιστικής – η οποία ήταν το ντεμπούτο της στη διοργάνωση, καθώς στην πρεμιέρα είχε ρεπό – δείχνει πως η ομάδα μας βρίσκεται στο σωστό… δρόμο.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς, αφού ο Κρόνος Γέρακα άνοιξε το σκορ και η Eurohoops Academy Λεόντειος έδειχνε να δυσκολεύεται να βρει στόχο. Οι φιλοξενούμενοι βρίσκονταν σταθερά μπροστά, με τους παίκτες του Ανδρέα Ματθαίου να μην τους επιτρέπουν, ωστόσο, να ξεφύγουν (11-14, 10’, 18-20, 15’). Στη δεύτερη περίοδο η Eurohoops Academy Λεόντειος βελτιώθηκε αισθητά στην επίθεση, παίρνοντας ώθηση από τις προσπάθειες των νεαρών Μάριο Λούκα, Βαγγέλη Σαλάππα και Άγγελου Κόπτσα και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Έτσι, το ημίχρονο βρήκε τον Κρόνο Γέρακα να προηγείται μόλις με ένα πόντο (27-28, 20’). Στο ξεκίνημα του δεύτερου μισού η ομάδα μας ισοφάρισε (30-30) με τρίποντο του Λούκα. Η αστοχία στα επόμενα λεπτά, όμως, έδωσε τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να κάνουν ένα σερί 2-9. Στην τελευταία περίοδο η Eurohoops Academy Λεόντειος ξεκίνησε την αντεπίθεσή της. Με δύο τρίποντα του Σταύρου Χαντζάρα και την μοναδική ενέργεια των Λούκα και Σαλάππα οι δύο ομάδες έφτασαν ξανά σε απόσταση… αναπνοής (47-48, 38’). Παρά τη συγκινητική προσπάθεια και τους συνολικά 21 πόντους του «αθόρυβου» Στέλιου Κόπτσα, η ομάδα μας έχασε μια ευκαιρία, αλλά έθεσε εξαιρετικές προϋποθέσεις για το μέλλον.

Επόμενη αναμέτρηση της Eurohoops Academy Λεοντείου την ερχόμενη Παρασκευή (29/10, 21:15) κόντρα στα Εκπαιδευτήρια «Πλάτων» εκτός έδρας, για την 3η Αγωνιστική του 3ου Ομίλου του Πρωταθλήματος Ανδρών της Γ’ ΕΣΚΑ.

EUROHOOPS ACADEMY ΛΕΟΝΤΕΙΟΣ – ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ 49-53

Δεκάλεπτα: 11-14, 27-28, 36-41, 49-53

Eurohoops Academy Λεόντειος (Ματθαίος Ανδρέας, Μελέτης Κωνσταντίνος): Πενταγιώτης, Καϊμακάκης, Σαλάππας 2, Κόπτσας Αγγ. 6(1), Καρτάλιας, Κόπτσας Στ. 21(1), Σπυρόπουλος 2, Λούκα 7(1), Ιακωβάκης, Βασσάλας, Χαντζάρας 11(3), Μαγγανάς.