skip to Main Content
Πρωτάθλημα ΕΣΚΑ Ανδρών: «Διπλό» που κλείδωσε την παραμονή (vid)

Η Eurohoops Academy Λεόντειος πέτυχε την πιο ευρεία νίκη της, επί των Νέων Βύρωνος, εξασφαλίζοντας ουσιαστικά την παραμονή.

Σαν να μην είχε… αντίπαλο η Eurohoops Academy Λεόντειος νίκησε με το επιβλητικό 84-40 τους Νέους Βύρωνος στο Κλειστό Γυμναστήριο Μυρακτής για την 21η Αγωνιστική του Πρωταθλήματος Ανδρών της ΕΣΚΑ. Φτάνοντας τις πέντε συνεχόμενες νίκες, η ομάδα μας πέτυχε τον βασικό στόχο της σεζόν!

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης οι παίκτες των Κωνσταντίνου Μελέτη και Ανδρέα Ματθαίου ήταν αποφασισμένοι για τη νίκη, ειδικά μετά το σπουδαίο αποτέλεσμα στον Γέρακα. Με εξαιρετικά ποσοστά στην επίθεση, η ομάδα μας έφτασε γρήγορα στο +9 (15-24, 10′). Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό του αγώνα, αλλά η Eurohoops Academy Λεόντειος έφτασε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο πριν το ημίχρονο (30-44, 20′). Μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια, οι νεαροί αθλητές πίεσαν και στην άμυνα, ενώ συνέχιζαν με εξαιρετική ευστοχία και στην επίθεση. Έχοντας δεχθεί μόνο 10 πόντους σε 20 λεπτά, πήραν με ευκολία το ένατο «ροζ» φύλλο της σεζόν! Η ομάδα μας, μάλιστα, ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 13 assists, 14 κλεψίματα και 47 rebounds.

Εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησε για ένα ακόμη βράδυ ο Στέλιος Κόπτσας, με τον 20χρονο guard να φτάνει τους 27 πόντους! Ο 17χρονος Αλέξανδρος Χρήστου ακολούθησε με 11 πόντους, ενώ σημαντική στο σκοράρισμα ήταν και η συμβολή των Γιάννη Μαγγανά, Σταύρου Χαντζάρα και Άγγελου Βασσάλα.

Τον τελευταίο αγώνα της σεζόν θα δώσει η Eurohoops Academy Λεόντειος τη Μεγάλη Τετάρτη (20/4, 21:00) στο Κλειστό της Λεοντείου με αντίπαλο την Παλλήνη για την 22η Αγωνιστική του Πρωταθλήματος Ανδρών.

ΝΕΟΙ ΒΥΡΩΝΟΣ – EUROHOOPS ACADEMY ΛΕΟΝΤΕΙΟΣ 40-84

Δεκάλεπτα: 15-24, 30-44, 36-69, 40-84

Eurohoops Academy Λεόντειος (Κωνσταντίνος Μελέτης, Ανδρέας Ματθαίος): Κόπτσας Αγγ. 2, Κόπτσας Στ. 27(2), Σπυρόπουλος 6, Μαγγανάς 10(1), Καϊμακάμης, Καρτάλιας 4, Κόγκας 4, Χαντζάρας 9(2), Νικόπουλος, Βασσάλας 9(1), Χρήστου 11(2), Λούκα 2.