skip to Main Content
Πρωτάθλημα ΕΣΚΑ Ανδρών: Ηττήθηκε, αλλά έδειξε… χαρακτήρα και μεγάλες προοπτικές

Η Eurohoops Academy Λεόντειος επέστρεψε από το -15, αλλά τελικά γνώρισε την ήττα από τα Εκπαιδευτήρια Πλάτωνα.

Η Eurohoops Academy Λεόντειος γνώρισε τη δεύτερη ήττα στο Πρωτάθλημα της Γ’ ΕΣΚΑ Ανδρών, με 59-56 από τα Εκπαιδευτήρια Πλάτωνα της σε ένα ακόμη πραγματικό «θρίλερ».

Το παιχνίδι της 3ης Αγωνιστικής δεν ξεκίνησε καλά για την ομάδα μας, καθώς οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικά εύστοχοι στο πρώτο δεκάλεπτο. Με «όπλο» τους το τρίποντο, τα Εκπαιδευτήρια «Πλάτων» πήραν από τα πρώτα λεπτά διψήφια διαφορά (+12, 10’). Αν και στη δεύτερη περίοδο το παιχνίδι είχε μεγαλύτερη ισορροπία (15-13), το σκορ του ημιχρόνου δεν ευνοούσε την Eurohoops Academy Λεοντείου (37-23, 20’). Η εικόνα της ομάδας μας άλλαξε εντελώς στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης. Οι παίκτες του Ανδρέα Ματθαίου ήταν εντυπωσιακοί στην άμυνα, και με ένα μεστό επιθετικά τέταρτο δεκάλεπτο κατάφεραν να  διεκδικήσουν στα ίσα το παιχνίδι. Με μόλις 8’’ να απομένουν για τη λήξη, και ενώ τα Εκπαιδευτήρια Πλάτωνα βρίσκονταν ένα πόντο μπροστά, η Eurohoops Academy Λεόντειος έκλεψε καθαρά με ανοιχτό γήπεδο στον αιφνιδιασμό, αλλά σε ανύποπτο χρόνο δόθηκε foul στους γηπεδούχους, πήγαν στη γραμμή των βολών και έτσι «κλείδωσαν» τη νίκη τους.

Παρά το τελικό αποτέλεσμα, το εντυπωσιακό «come back» της Eurohoops Academy Λεόντειου αποδεικνύει το «μέταλλο» της ομάδας μας – το πάθος, το ταλέντο και τις μεγάλες προοπτικές! Ο Αντώνης Πενταγιώτης ήταν εξαιρετικός στην οργάνωση, πετυχαίνοντας, μάλιστα, 10 πόντους, ενώ πρώτος σκόρερ της ομάδας μας ήταν ο νεοαποκτηθής, Γιάννης Μαγγανάς, με 12 πόντους. Σημαντική ήταν και η σταθερότητα των καλών εμφανίσεων των Βαγγέλη Σαλάππα και Μάριο Λούκα.

Επόμενη αναμέτρηση για τη Eurohoops Academy Λεοντείου την ερχόμενη Παρασκευή (4/11, 20:15), οπότε θα υποδεχθεί στο Κλειστό της Λεοντείου την ΑΕ Αχιλλεύς για την 4η Αγωνιστική του 3ου Ομίλου του Πρωταθλήματος Ανδρών της Γ’ ΕΣΚΑ.

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΠΛΑΤΩΝΑ – EUROHOOPS ACADEMY ΛΕΟΝΤΕΙΟΣ 59-56

Δεκάλεπτα: 22-10, 37-23, 48-37, 59-56

Eurohoops Academy Λεόντειος (Ματθαίος Ανδρέας, Μελέτης Κωνσταντίνος): Πενταγιώτης 10(2), Σαλάππας 4, Κόπτσας Στ. 7(1), Καρτάλιας, Μπεστιτζιάνος 1, Σπυρόπουλος 4, Λούκα 4, Κόγκας, Βασσάλας 2, Σπυριδόπουλος 7(1), Χαντζάρας 3(1), Μαγγανάς 12(1).