skip to Main Content
Πρωτάθλημα Παίδων: Γράφει ιστορία με άνοδο στην Α2 και πρόκριση στην Τελική Φάση!

Την πρώτη άνοδο στην ιστορία της κατέκτησε η Eurohoops Academy Λεόντειος, κερδίζοντας τον ΚΟ Χολαργού σε ένα δραματικό φινάλε!

Η ακαδημία μπάσκετ του Θοδωρή Παπαλουκά ανοίγει ένα νέο κεφάλαιο· η Eurohoops Academy Λεόντειος βρίσκεται πλέον στο Πρωτάθλημα της Α2 Παίδων! Η ομάδα του Ανδρέα Ματθαίου, την οποία σχεδίασε στην αρχή της σεζόν ο Τεχνικός Διευθυντής, Κωνσταντίνος Μελέτης, γράφει ιστορία. Οι νεαροί αθλητές της Eurohoops Academy Λεοντείου επιβλήθηκαν στην παράταση του ΚΟ Χολαργού με 59-56 σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι!

Τα highlights

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο ΚΟ Χολαργού ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, με σημαντική ευστοχία στα πρώτα λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στο πρώτο δεκάλεπτο να κάνουν το +7, πράγμα το οποίο σήμαινε ότι η Eurohoops Academy Λεόντειος έπρεπε να καλύψει μια διαφορά 10 πόντων για να επιτύχει τους στόχους τους. Στη δεύτερη περίοδο, το άγχος διαδέχθηκε τη μαχητικότητα. Με τους Εμμανουήλ Παναγιωτόπουλο, Άγγελο Τζιλιάνο και Νίκο Τσαγκάρη να δίνουν σημαντική ενέργεια και σκορ, η ομάδα μας έκανε ένα επί μέρους σερί 14-5 και πέρασε μπροστά με +4 . Το ημίχρονο έληξε με τους αθλητές του Ανδρέα Ματθαίου να έχουν πετύχει τη διαφορά που χρειάζονται, αλλά και περιθώριο ενός ακόμη καλαθιού (30-25, 20′).

Μετά την ανάπαυλα οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ξανά δυναμικά στο παιχνίδι, αφού το κίνητρο ήταν τεράστιο. Προς το τέλος της περιόδου ο ΚΟ Χολαργού πέρασε προσωρινά μπροστά (37-28), αλλά η ομάδα μας κατάφερε να φέρει και πάλι το σκορ στα μέτρα της (43-39, 30′). Στην τέταρτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι με εξαιρετική ευστοχία από τη γραμμή των 6μ.75 πήγαν να… κλέψουν το παιχνίδι, την άνοδο και την πρόκριση. Η ψυχή των παιδιών μας, όμως, ήταν αυτή που «μίλησε» στο τέλος. Με το σκορ να είναι 51-54, ύστερα από δύο εναλλαγές στην πρωτοπορία, οι αθλητές μας έπαιξαν «έξυπνα», καταφέρνοντας να καλύψουν την πίεση. Με την κερκίδα γεμάτη από συναθλητές, συμμαθητές και φίλους να χειροκροτούν, η Eurohoops Academy Λεόντειος έστειλε το ματς στην παράταση (54-54, 40′). Εκεί, η ομαδικότητα στην άμυνα απέδωσε τα μέγιστα, αφού οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να σκοράρουν μόνο δύο βολές, ενώ ο Νίκος Τσαγκάρης έβαλε τη Eurohoops Academy Λεόντειο μπροστά και ο Γιάννης Σιμόπουλος «υπέγραψε» τη νίκη – πρόκριση με τρίποντο!

Πρώτος σκόρερ του αγώνα αναδείχθηκε ο Νίκος Τσαγκάρης, με 23 πόντους. Ακολούθησε ο Γιάννης Σιμόπουλος με 15 πόντους, και, φυσικά, το καθοριστικό σουτ στο φινάλε, ενώ παίκτης – κλειδί ήταν ο Εμμανουήλ Παναγιωτόπουλος, δίνοντας σημαντικές λύσεις σε κρίσιμα σημεία καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα. Ο Θάνος Ασημένιος έδωσε μεγάλες μάχες στα ριμπάουντ και την άμυνα, αλλά και ο Γιώργος Κόλλιας ήταν καθοριστικός, οργανώνοντας το παιχνίδι της ομάδας. Φυσικά, όλα τα παιδιά έδωσαν την ψυχή της στο παρκέ, όχι μόνο στο παιχνίδι με τον ΚΟ Χολαργού, αλλά σε όλη τη διάρκεια της σεζόν!

Οι πανηγυρισμοί

Το άλμπουμ του αγώνα

Η Eurohoops Academy Λεόντειος μπαίνει στην Τελική Φάση του Πρωταθλήματος Παίδων της Β’ ΕΣΚΑ, όπου θα διεκδικήσει μία από τις δύο θέσεις για τη Φάση των Knock-Out πρόκρισης στο Final-6 για τον Πρωταθλητή της Αθήνας. Οι αθλητές του Ανδρέα Ματθαίου θα ξεκινήσουν τις υποχρεώσεις τους στο Κλειστό Γυμναστήριο Λεοντείου (6/4, 19:00) με τον ΑΟ Ακαδημία Αμπελοκήπων ή τον ΦΟ Τούφας.