skip to Main Content
Πρώτες εκτός έδρας νίκες στα Πρωταθλήματα Παίδων και Εφήβων

Το 2/2 έκανε η Eurohoops Academy Λεόντειος στα Πρωταθλήματα Παίδων και Εφήβων!

Μετά την ιδανική πρεμιέρα στο Κλειστό Γυμναστήριο της Λεοντείου, η Eurohoops Academy Λεόντειος συνέχισε με τις πρώτες εκτός έδρας νίκες στο Πρωταθλήματα Παίδων και στο Πρωτάθλημα Εφήβων της ΕΣΚΑ.

Στο πλαίσιο της 2ης Αγωνιστικής του 4ου Ομίλου του Πρωταθλήματος Παίδων της Β’ ΕΣΚΑ, η Eurohoops Academy Λεόντειος στο γήπεδο του 36ου Κέντρου Νεότητας με τον ΓΣ Πατησιών, του οποίου επικράτησε με το επιβλητικό 71-27. Οι αθλητές μας έδειξαν από τα πρώτα λεπτά του ματς την αγωνιστική τους ανωτερότητα και, έτσι, ο Ανδρέας Ματθαίος είχε την ευκαιρία να μοιράσει τον χρόνο συμμετοχής και να δει όλους του τους αθλητές να σκοράρουν.

Μεγάλη νίκη με ανατροπή πέτυχε η Eurohoops Academy Λεόντειος για τη 2η Αγωνιστική του Πρωταθλήματος Εφήβων της Β’ ΕΣΚΑ, στο Κλειστό Γυμναστήριο «Απόστολος Κοντός» κόντρα στη ΦΕΑ, μια παραδοσιακή «δύναμη» της Νέας Φιλαδέλφειας. Μετά το πρώτο καλό δεκάλεπτο της ομάδας μας, οι γηπεδούχοι φαίνονταν να έχουν πάρει τον έλεγχο του αγώνα, έχοντας ακόμη και διψήφια διαφορά κατά τη διάρκεια της τρίτης περιόδου. Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την ομάδα της Νέας Φιλαδέλφειας να βρίσκεται στο +7, ωστόσο, η Eurohoops Academy Λεόντειος μπήκε με ψυχή να διεκδικήσει τη νίκη παρά τις απουσίες βασικών παικτών. Με μπροστάρη το Μπέλλο και άξιους συμπαραστάτες τον Σίμο και τον Κατσαντώνη, η ομάδα μας έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 10-21 και πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη με το τελικό 72-68 απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο.

Οι επίσημες αγωνιστικές υποχρεώσεις της Eurohoops Academy Λεοντείου συνεχίζονται το Σαββατοκύρακο στο Κλειστό Γυμναστήριο της Λεοντείου, όπου Παίδες και Έφηβοι θα υποδεχθούν τον ΚΑΟ Λυκόβρυσης (9/10, 16:00 & 18:00).