skip to Main Content
Συνεχίζουν αήττητοι οι Έφηβοι, πρώτη ήττα αλλά πρωτιά για τους Παίδες, νίκη και για το Μίνι

Μία νίκη και μία ήττα κόντρα στον ΑΟ Πεύκης για τη Eurohoops Academy Λεοντείου, που… σφραγίζει τη θέση της στη Β’ Φάση!

Με ρόστερ Παίδων και μόλις δύο Εφήβους, η Eurohoops Academy Λεόντειος συνέχισε την αήττητή πορεία της στο Πρωτάθλημα Εφήβων, κερδίζοντας με άνεση τον ΑΟ Πεύκης με 88-38. Την πρώτη ήττα της στο Πρωτάθλημα Παίδων δέχθηκε στο καλάθι η ομάδα μας, η οποία παρατάχθηκε με τους περισσότερους αθλητές του τμήματος Παμπαίδων. Με νίκη συνέχισε στο Τουρνουά της ΕΣΚΑ «Γαλανόλευκα Αστέρια» η Eurohoops Academy Λεόντειος επί της ΦΕΑ Νέας Φιλαδέλφειας – Νέας Χαλκηδόνας.

Το προπονητικό επιτελείο επέλεξε για μια ακόμη φορά να δώσει ευκαιρίες και εμπειρίες σε νεότερους αθλητές, έχοντας εξασφαλίσει ουσιαστικά την πρόκριση στη Β’ Φάση των Πρωταθλημάτων Εφήβων και Παίδων! Η Eurohoops Academy Λεόντειος περιμένει και επίσημα την πρόκρισή της ως πρωτοπόρος στο Πρωτάθλημα Εφήβων, καθώς η τυπικά πρώτη του ομίλου Λυκόβρυση έχει μόλις έναν εναπομείναντα αγώνα και η ομάδα μας δύο, ενώ σε πιθανή ισοβαθμία η Eurohoops Academy Λεόντειος έχει το πλεονέκτημα. Παράλληλα, η ομάδα μας είναι έτοιμη και για τη Β’ Φάση του Πρωταθλήματος Παίδων, αφού χρειάζεται μόλις μία νίκη σε τρία παιχνίδια ή να μην ηττηθεί από τη Σχολή Μωραΐτη με περισσότερους από 44 (!) πόντους.

Χωρίς δυσκολία προσέθεσαν τη δέκατη έκτη νίκη της η Eurohoops Academy Λεόντειος στο Πρωτάθλημα Εφήβων. Η ομάδα μας ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι, καταφέρνοντας να κάνει το +15 από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο. Τα παιδιά των Γιάννη Μουρμούρη και Ανδρέα Ματθαίου είχαν «καθαρίσει» τη νίκη από το ημίχρονο κιόλας. Στο δεύτερο ημίχρονο η Eurohoops Academy Λεόντειος έπαιξε πιο ελεύθερα και ευχαριστήθηκε το παιχνίδι κόντρα στους μεγαλύτερους ηλικιακά αθλητές.

Στο παιχνίδι του Πρωταθλήματος Παίδων, οι νεαροί αθλητές της ομάδας μας δεν ξεκίνησαν καλά, με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω με σκορ (10-25) στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου. Αλλάζοντας την εικόνα στην άμυνα, ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους στο δεύτερο μισό. Έτσι, ισοφάρισαν, αλλά πέρασα και μπροστά στα τελευταία λεπτά το παιχνιδιού. Ωστόσο, δεν κατάφεραν κρατήσουν το προβάδισμα και στο φινάλε ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες με 48-50.

Το τμήμα Μίνι μετά τις σημαντικές εμπειρίες που κέρδισε στο Πρωτάθλημα Παίδων συνέχισε με μια δύσκολη αναμέτρηση για το Τουρνουά «Γαλανόλευκα Αστέρια» κόντρα στην πολύ καλή ομάδα της ΦΕΑ Νέας Φιλαδέλφειας – Νέας Χαλκηδόνας. Οι νεαροί αθλητές του Ανδρέα Ματθαίου έπαιξαν κατά διάστημα καλό μπάσκετ και κατάφεραν τελικά να πανηγυρίσουν εύκολα τη νίκη.

Πρωτάθλημα Παίδων | 4ος Όμιλος

18η Αγωνιστική

Eurohoops Academy Λεόντειος – ΑΟ Πεύκης 48-50

Δεκάλεπτα: 10-16, 20-29, 36-30, 48-50
Eurohoops Academy Λεόντειος (Ανδρέας Ματθαίος, Φραγκίσκος Λυγερός): Γκολέμη, Τσοπανούδης 1, Καλομοίρης 10, Δαφνής 5(1), Μπούμης 14(3), Κοτσιαφίτης, Καριπίδης, Φαναρτζής 6, Κασιμάτης 4, Κίτσος 8.