skip to Main Content
ΕΣΚΑ Νέων: Επιβλητική εμφάνιση, ένα… βήμα από το Final Four! (vid & Pics)

ΕΣΚΑ Νέων: Επιβλητική εμφάνιση, ένα… βήμα από το Final Four! (vid & pics)

Η Eurohoops Academy Λεόντειος κυριάρχησε στο παιχνίδι με την ΚΑΠ, θέτοντας τις βάσεις της πρόκρισης στους 4 της διοργάνωσης!

Οι παίκτες του Ανδρέα Ματθαίου δεν άφησαν περιθώρια… αμφισβήτησης στην ιστορική ομάδα της Αγίας Παρασκευής, κερδίζοντας με 80-52 στο πρώτο παιχνίδι της Β’ Φάσης. Έχοντας στον πλευρό της τον Θοδωρή Παπαλουκά, η Eurohoops Academy Λεόντειος έκανε αποφασιστικό βήμα για το Final Four του Τουρνουά Νέων της ΕΣΚΑ!

Η πρώτη νικήτρια του θεσμού, παρατάχθηκε στο Κλειστό της Λεοντείου έχοντας στην κορυφή του πάγκου της τον καταξιωμένο προπονητή των Εθνικών Κατηγοριών, Νίκο Χατζηπανηγύρη. Και οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν αγχωμένες στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να βρουν εύκολα στόχο. Η Αγία Παρασκευή άνοιξε το σκορ, αλλά τρία λεπτά αργότερα η Eurohoops Academy Λεόντειος πέρασε για πρώτη φορά μπροστά (6-4, 7′). Ως το τέλος της περιόδου, οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν στα ίσα, αλλά το buzzer beater τρίποντο του Γιάννη Μαγγανά εκτόξευσε την ψυχολογία της ομάδας μας! Με ένα επιμέρους σερί 12-2, η Eurohoops Academy Λεόντειος προηγήθηκε με διψήφιο αριθμό νωρίς στο ματς (23-13, 16′). Ο Σταύρος Χαντζάρας, έχοντας πάρει την… επιθετική σκυτάλη, πέτυχε 11 συνεχόμενους πόντους και, έτσι, η απόσταση αυξήθηκε περισσότερο (32-17). Το ημίχρονο έκλεισε με ένα ακόμη τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Στέλιο Κόπτσα, με το 39-22 να κάνει την πρώτη νίκη να πλησιάζει. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι νεαροί αθλητές μπήκαν ακόμη πιο αποφασισμένοι να… καθαρίσουν την υπόθεση πρόκριση. Η απόσταση άγγιξε το +20 (47-27, 24′), και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου το +30 (70-40, 30′), με την ΚΑΠ να έχει ουσιαστικά παραδοθεί. Το τελικό 80-52 «επιτρέπει» στην ομάδα μας ακόμη και ήττα με -27 πόντους(!) στον δεύτερο αγώνα της Β’ Φάσης.

Την πρώτη θέση των σκόρερ μοιράστηκαν οι Γιάννης Μαγγανάς και Σταύρος Χαντζάρας, οι οποίοι πέτυχαν από 19 πόντους ο καθένας. Με διψήφιο αριθμό πόντων ολοκλήρωσαν το ματς και οι Άγγελος Βασσάλας και Στέλιος Κόπτσας.

Το δεύτερο και τελευταίο παιχνίδι του ζευγαριού, που θα δώσει το εισιτήριο για το Final Four θα διεξαχθεί την Τετάρτη (13/4, 20:30) στο Κλειστό Γυμναστήριο Κοντοπεύκου.

EUROHOOPS ACADEMY ΛΕΟΝΤΕΙΟΣ – ΚΑΠ 80-52

Δεκάλεπτα: 14-11, 39-22, 70-40, 80-52

Eurohoops Academy Λεόντειος (Ματθαίος Ανδρέας, Βούλγαρης Κωνσταντής): Κόπτσας Αγγ. 6, Κόπτσας Στ. 10(2), Σπυρόπουλος 10, Μαγγανάς 19(4), Χαντζάρας 19(5), Νικόπουλος, Αθανασιάδης, Βασσάλας 13, Χρήστου 2, Λούκα 9.