skip to Main Content
Πρωτάθλημα ΕΣΚΑ Ανδρών: Νίκησε και… βλέπει την παραμονή! (vid)

Η Eurohoops Academy Λεόντειος επικράτησε του ΑΣΟΧ «Φοίβος» και συνεχίζει την προσπάθειά της για την παραμονή.

Την έκτη νίκη της πέτυχε η Eurohoops Academy Λεόντειος στο Πρωταθλήματος Ανδρών της Γ’ ΕΣΚΑ! Στηριζόμενη πάντα στον εξαιρετικά νεανικό της κορμό, επιβλήθηκε στο Κλειστό της Λεοντείου του Φοίβου με 68-64, στο πλαίσιο της 20ης Αγωνιστικής.

Οι παίκτες των Κωνσταντίνου Μελέτη και Ανδρέα Ματθαίου άλλαξαν την εικόνα την οποία συνήθιζαν πολλές φορές να παρουσιάζουν στο ξεκίνημα των αγώνων. Με αποφασιστικότητα μπήκαν στο παρκέ τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση. Τα τέσσερα τρίποντα που πέτυχαν Ηλίας Καϊμακάμης και Στέλιος Κόπτσας από τα πρώτα κιόλας λεπτά έδωσαν μια διαφορά ασφαλείας, αλλά και αυτοπεποίθηση στην ομάδα μας. Στη δεύτερη περίοδο η απόσταση αυξανόταν σταθερά, για να φτάσει στο +16 (45-29) στο ημίχρονο. Με την ευστοχία από την περιφέρεια να είναι το δυνατό της σημείο, η Eurohoops Academy Λεόντειος διατήρησε αυτή τη διαφορά ως την τελευταία περίοδο. Τότε, οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεσή τους. Σε συνδυασμό με κάποια άνυδρα λεπτά, ο ΑΣΟΧ «Φοίβος» πλησίασε στο σκορ, αλλά οι αθλητές μας με σωστή διαχείριση πήραν μια νίκη με μεγάλη σημασία για τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Ο Head Coach, Κωνσταντίνος Μελέτης, είδε τους δέκα από τους δώδεκα παίκτες του να σκοράρουν. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Στέλιος Κόπτσας, ο οποίος ανέβηκε πάνω από τους 20 πόντους για δεύτερο συνεχόμενο ματς στο Πρωτάθλημα, ενώ ακολούθησε ο Άγγελος Βασσάλας με 10 πόντους.

Δύο συνεχόμενες εκτός έδρας αναμετρήσεις μέσα σε μία εβδομάδα θα έχει η Eurohoops Academy Λεοντείου για το Πρωτάθλημα Ανδρών της ΕΣΚΑ, ξεκινώντας από την Τετάρτη 6/4 (21:00) κόντρα στον ΓΣ Παλλήνης, για την εξ αναβολής 11η Αγωνιστική. Την Παρασκευή 8/4 (21:30) θα αγωνιστεί στον Γέρακα με αντίπαλο τον Κρόνο, για την επίσης εξ αναβολής 13η Αγωνιστική.

EUROHOOPS ACADEMY ΛΕΟΝΤΕΙΟΣ – ΑΣΟΧ «Φοίβος» 68-64

Δεκάλεπτα: 21-14, 45-29, 59-46, 68-64

Eurohoops Academy Λεόντειος (Μελέτης Κωνσταντίνος, Ματθαίος Ανδρέας): Καϊμακάμης 8(2), Καρτάλιας 2, Κόγκας 5(1), Κόπτσας Αγγ. 3, Κόπτσας Στ. 20(2), Σπυρόπουλος 2, Μαγγανάς 7(1), Χαντζάρας 9(2), Βασσάλας 10(1), Νικόπουλος 2, Χρήστου, Λούκα.