skip to Main Content
ΕΣΚΑ Νέων: Ξεκίνησε με νίκη και το 2022! (vid)

Η Eurohoops Academy Λεόντειος επικράτησε της Ακαδημίας Ανάπτυξης Αθλητών, και συνεχίζει στην κορυφή της βαθμολογίας!

Η Eurohoops Academy Λεόντειος νίκησε στον Άγιο Θωμά με 57-42 την Ακαδημία Ανάπτυξης Αθλητών, για την 13η Αγωνιστική του Τουρνουά Νέων της ΕΣΚΑ. Οι παίκτες του Ανδρέα Ματθαίου έκαναν το 2/2 κόντρα στην ομάδα του Αμαρουσίου και παραμένουν στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, με μόλις δύο παιχνίδια να απομένουν για την ολοκλήρωση της Α’ Φάσης.

Η Eurohoops Academy Λεόντειος ξεκίνησε εξαιρετικά στην επίθεση, πετυχαίνοντας 21 πόντους από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο (17-21). Η μικρή απόσταση που έχτισε στα πρώτα λεπτά, διευρύνθηκε στη συνέχεια, πιέζοντας περισσότερο στην άμυνα. Έτσι, οι αθλητές μας πήγαν στα αποδυτήρια με το +8 (27-35, 20′). Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό, διατηρώντας σταθερά το προβάδισμά της. Δίνοντας σημαντικό χρόνο και στους νεότερους του ρόστερ, κατάφερε να φτάσει με άνεση στην έβδομη νίκη της στη διοργάνωση.

Ο Γιάννης Μαγγανάς αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ του αγώνα, πετυχαίνοντας 13 πόντους. Από 10 πόντους προσέθεσαν και οι Παναγιώτης Σπυρόπουλος και Άγγελος Βασσάλας.

Επόμενο παιχνίδι για τη Eurohoops Academy Λεοντείου στο Τουρνουά Νέων της ΕΣΚΑ, την Τετάρτη 16/2 στο Κλειστό Αγίου Στέφανου με αντίπαλο το Οίον, για την εξ αναβολής 10η Αγωνιστική.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΑΘΛΗΤΩΝ – EUROHOOPS ACADEMY ΛΕΟΝΤΕΙΟΣ 57-42

Δεκάλεπτα: 17-21, 27-35, 34-45, 57-42

Eurohoops Academy Λεόντειος (Ματθαίος Ανδρέας, Λυγερός Φραγκίσκος): Σαλάππας 1, Κόπτσας Άγγ., Αθανασιάδης, Κόπτσας Στ. 7, Σπυρόπουλος 10, Μαγγανάς 13(3), Παντελίδης 2, Χαντζάρας 8(1), Νικόπουλος 2, Βασσάλας 10, Χρήστου 5(1), Λούκα.