skip to Main Content
Πρωτάθλημα ΕΣΚΑ Ανδρών: Διεκδίκησε τη νίκη παρά τις… αντιξοότητες (vid)

Η Eurohoops Academy Λεόντειος κόντραρε στα ίσα την υπερβολική σκληρότητα του αήττητου Πλάτωνα.

Στο πρώτο παιχνίδι του Πρωταθλήματος Ανδρών της Γ’ ΕΣΚΑ για το 2022, το καλό πρόσωπο της Eurohoops Academy Λεοντείου δεν ήταν αρκετό για να συνεχίσει το νικηφόρο σερί της. Ο πρωτοπόρος και αήττητος Πλάτωνας, παίζοντας συνεχώς στα όρια του foul, επικράτησε με 58-70 στο πλαίσιο της 13ης Αγωνιστικής.

Η τελική διαφορά, βέβαια, δεν αντικατοπτρίζει την εξέλιξη του αγώνα. Η Eurohoops Academy Λεόντειος ξεκίνησε αρκετά καλά στην επίθεση, παρά την υπερβολικά σκληρή άμυνα της ομάδας των Εκπαιδευτηρίων. Αν και οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν – αδικαιολόγητα – πολλές φορές στη γραμμή των βολών στο πρώτο ημίχρονο, οι αθλητές μας πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα (34-33, 20′). Η προσπάθεια ήταν υποδειγματική και στο δεύτερο μισό, με την ομάδα μας να διεκδικεί τη νίκη, κόντρα σε όλες τις… αντιξοότητες. Στα τελευταία μόνο λεπτά ο Πλάτωνας κατάφερε να ξεφύγει, κλειδώνοντας το 11/11.

Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι στο ξεκίνημα του νέου έτους ο Γιάννης Μαγγανάς ήταν πρώτος σκόρερ – αυτή τη φορά σκοράροντας με 19 πόντους. Ακολούθησε ο Παναγιώτης Σπυρόπουλος με 16 πόντους και εξαιρετική σταθερότητα στην απόδοσή του, ενώ 13 πόντους συμπλήρωσε ο Στέλιος Κόπτσας.

Επόμενη παιχνίδι για τη Eurohoops Academy Λεοντείου στο Πρωτάθλημα Ανδρών της ΕΣΚΑ, την Παρασκευή 11/2 (21:30) στο Κλειστό Κόκκινου Μύλου με αντίπαλο την ΑΕ Αχιλλεύς, για την 15η Αγωνιστική.

EUROHOOPS ACADEMY ΛΕΟΝΤΕΙΟΣ – ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ «ΠΛΑΤΩΝ» 58-70

Δεκάλεπτα: 17-22, 34-33, 48-52, 58-70

Eurohoops Academy Λεόντειος (Μελέτης Κωνσταντίνος, Ματθαίος Ανδρέας): Πενταγιώτης 2, Καρτάλιας, Σαλάππας, Ιακωβάκης 4, Κόγκας, Κόπτσας 12, Σπυρόπουλος 16, Μαγγανάς 19(2), Χαντζάρας 3(1), Νικόπουλος, Βασσάλας, Χρήστου 2.